DM – Danmarksmesterskaberne i uvjagt


Hvert år afholdes DM i undervandsjagt i den første hele weekend i juni.

Der deltager 30-50 undervandsjægere hvert år og der konkurreres både i individuelt og i hold, klubberne imellem.

Her er links til de årlige Danmarksmesterskaber i UV-jagt arrangeret af Dansk Sportsdykker Forbund:
2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013
 

Vindere af Danmarksmesterskaberne i UV-jagt

Herrer

  • 2020 Oliver Siefert, Djursland.
  • 2019 Johan Nielsen, Regina Maris, Bornholm.
  • 2018 Thomas Brogaard,  Langeland.
  • 2017 Dennis Harboe, Cousteau, Sønderjylland.
  • 2016 Morten Rosenvold Villadsen, Regina Maris, Asnæs + Røsnæs
  • 2015 Johan Nielsen, Regina Maris, Langeland.
  • 2014 Johan Nielsen, Regina Maris, Hirtshals og Hirsholmene.
  • 2013 Johan Nielsen, Regina Maris, Bornholm
  • 2012 Johan Nielsen, Regina Maris, Langeland
  • 2011 Johan Nielsen, Regina Maris, Als
  • 2010 Johan Nielsen, Regina Maris, Korsør
  • 2009 Michael Behrens, Cousteau, Langeland.
  • 2008 Johan Nielsen, Regina Maris.
  • 2007 Johan Nielsen, Regina Maris.
  • 2006 Timmo Jattu, Hajen Hundested.
  • 2005 Timmo Jattu, Hajen Hundested.
  • 2004 Johan Nielsen, Regina Maris.
  • 2003 Per Henriksen, Roskilde frømandsklub.
  • 2002 Anders Wiig Nielsen, Roskilde frømandsklub.
  • 2001 Lars Nielsen, Aqua club.
  • 2000 Lars Sørensen, Regina Maris.
  • 1999 Per Henriksen, Roskilde frømandsklub.
  • 1998 Timmo Jattu, Hajen Hundested.
  • 1997 Lasse Mortensen, Aqua club.
  • 1996 Torben Fransson, Dråben.
  • 1995 Henrik Birkemose, Delfin.
  • 1994 Lars Sørensen, Regina Maris.
  • 1993 Lasse Mortensen, Aqua club.
  • 1992 Bent Mortensen, Dråben.
  • 1991 Anders Wiig Nielsen, Roskilde frømandsklub.
  • 1990 Lasse Mortensen, Aqua club.
  • 1989 Villy Holdt, Delfin.
  • 1988 Lasse Mortensen, Aqua club.
  • 1987 Lars Sørensen, Regina Maris.
  • 1996 Jørgen Møller, Odense frømandsklub.
  • 1985 Villy Holdt, Delfin.
  • 1984 Lasse Mortensen, Aqua club.
  • 1983 Paavo Jattu, Hajen Hundested.
  • 1982 Jørgen Holmsgård, Tudserne.
  • 1981 Jørgen Holmsgård, Tudserne.
  • 1980
  • 1979 Paavo Jattu, Hajen Hundested.
  • 1978 Paavo Jattu, Hajen Hundested.
  • 1977 Villy Holdt, Delfin.
  • 1976 Paavo Jattu, Hajen Hundested.
  • 1975 Villy Holdt, Delfin.
  • 1974 Villy Holdt, Delfin.
  • 1973 Dan Andersen, Delfin.
  • 1972 Finn Hvid, Tudserne.
  • 1971 Torben Nielsen, Delfin.
  • 1970 Finn Hvid, Tudserne.
  • 1969 Bjarne Gometz, Delfin.
  • 1968 Finn Hvid, Tudserne.
  • 1967 Torben Larsen.
  • 1966 Jørgen Johansen, Neptun.

Kvinder

  • 2020 Sophie Helena Breinholt, Havbasserne, Djursland.
  • 2019 Sophie Helena Breinholt, Bølgen, Bornholm.

IMG_20140606_141113

Konkurenceområdet i Hirtshals ved Danmarksmesterskabet 2014.