Nyheder

Udtagne til Udtagelse 24 + 25 oktober 2020

1 William Siefert 73
2 Thomas martin Brogaard 73
3 Stefan Mundt Svendsen 65
4 Oliver Tristan Siefert 54
5 Jackob Scholdan 54
6 Claus Ladefoged Knudsen 53
7 Mark Aleksander Sølvgren 48
8 Jacob Valeur 42
9 Kewin Jakobsen 42
10 Nicolai Kjær Hansen 41
11 Søren Bernburg 41
12 Dennis Harboe 40
13 Michael Krustrup Behrens 36
14 Daniel Johansen 36
15 Henrik Hansen 34
16 Giuke Kretzhmer 34
17 Christian Schønning 33
18 Thomas Bådsgaard 32

19 Knud Munk 30
20 Emil Klauman 30
21 Johnny Gejel 28
22 Kim Westergaard 28
23 Kenneth Lund Hansen 26
24 Kim Frandsen 24
25 Brian Pedersen 24
26 Anders Hemmingsen 24
27 Mads Kongsgaard Engelund 23
28 Lars Fox Andersen 22
29 Johan Wedel Nielsen 21

Regernede Danmarksmestre:

Vindere til Danmarksmesterskaberne i UV-jagt

 

  • 2019 Johan Nielsen, Regina Maris, Bornholm.
  • 2018 Thomas Brogaard,  Langeland.
  • 2017 Dennis Harboe, Cousteau, Sønderjylland.
  • 2016 Morten Rosenvold Villadsen, Regina Maris, Asnæs + Røsnæs
  • 2015 Johan Nielsen, Regina Maris, Langeland.
  • 2014 Johan Nielsen, Regina Maris, Hirtshals og Hirsholmene.
  • 2013 Johan Nielsen, Regina Maris, Bornholm
  • 2012 Johan Nielsen, Regina Maris, Langeland
  • 2011 Johan Nielsen, Regina Maris, Als
  • 2010 Johan Nielsen, Regina Maris, Korsør
  • 2009 Michael Behrens, Cousteau, Langeland.
  • 2008 Johan Nielsen, Regina Maris.
  • 2007 Johan Nielsen, Regina Maris.
  • 2006 Timmo Jattu, Hajen Hundested.
  • 2005 Timmo Jattu, Hajen Hundested.
  • 2004 Johan Nielsen, Regina Maris.
  • 2003 Per Henriksen, Roskilde frømandsklub.
  • 2002 Anders Wiig Nielsen, Roskilde frømandsklub.
  • 2001 Lars Nielsen, Aqua club.
  • 2000 Lars Sørensen, Regina Maris.
  • 1999 Per Henriksen, Roskilde frømandsklub.
  • 1998 Timmo Jattu, Hajen Hundested.
  • 1997 Lasse Mortensen, Aqua club.
  • 1996 Torben Fransson, Dråben.
  • 1995 Henrik Birkemose, Delfin.
  • 1994 Lars Sørensen, Regina Maris.
  • 1993 Lasse Mortensen, Aqua club.
  • 1992 Bent Mortensen, Dråben.
  • 1991 Anders Wiig Nielsen, Roskilde frømandsklub.
  • 1990 Lasse Mortensen, Aqua club.
  • 1989 Villy Holdt, Delfin.
  • 1988 Lasse Mortensen, Aqua club.
  • 1987 Lars Sørensen, Regina Maris.
  • 1996 Jørgen Møller, Odense frømandsklub.
  • 1985 Villy Holdt, Delfin.
  • 1984 Lasse Mortensen, Aqua club.
  • 1983 Paavo Jattu, Hajen Hundested.
  • 1982 Jørgen Holmsgård, Tudserne.
  • 1981 Jørgen Holmsgård, Tudserne.
  • 1980
  • 1979 Paavo Jattu, Hajen Hundested.
  • 1978 Paavo Jattu, Hajen Hundested.
  • 1977 Villy Holdt, Delfin.
  • 1976 Paavo Jattu, Hajen Hundested.
  • 1975 Villy Holdt, Delfin.
  • 1974 Villy Holdt, Delfin.
  • 1973 Dan Andersen, Delfin.
  • 1972 Finn Hvid, Tudserne.
  • 1971 Torben Nielsen, Delfin.
  • 1970 Finn Hvid, Tudserne.
  • 1969 Bjarne Gometz, Delfin.
  • 1968 Finn Hvid, Tudserne.
  • 1967 Torben Larsen.
  • 1966 Jørgen Johansen, Neptun.

Invitation Battle of Copenhagen.docx 2020.pdf +

 

Danmarksmesterskab i undervandsjagt 2020

Landshold 2019

Invitation til Öresund Scorpena cup 2018: Invitation Battle of Copenhagen.pdf ¤

 

DM i undervandsjagt 2018 foregår på Langeland den 2. og 3. juni: Danmarkssmesterskab 2018

 

 

 

LANDSHOLDET 2018

 

 

Seedning til udtagelsesstævne i Thyborøn i september 2017, efter kredspoint og DM

UDTAGELSES SEEDNING 2017

 

  1. Frans Boris 36+51 =  87
  2. William Siefert 32+48 = 80
  3. Dennis Harboe 18+54 = 72
  4. Kim Frandsen 34+36 = 70
  5. Jacob Scholdan 28+39 = 67
  6. Murat Sahiner 34+27 = 61
  7. Bo Hjelm 14+45 = 59
  8. Majbritt Olsen 22+33 = 55
  9. Tonny Jensen 24+30 = 54
  10. Søren Bernburg 32+15 = 47
  11. Thomas Brogaard 0+42 = 42
  12. Bo Sonne Andersen 30+12 = 42
  13. Claus L. Knudsen 36+6 = 42
  14. Simon Dinesen 36+0 =36
  15. Henrik Hjort 34+0 = 34
  16. Emil Klauman 12+21 = 33
  17. Hemming Ovesen 32+0 =32
  18. Kim Westergaard 28+3 = 31

——————————————————————-

  1. Hansen 30+0 = 30
  2. Peter Lund 30+0 = 30
  3. Anders Jensen 28+0 = 28
  4. Lars Fox Andresen 28+0 = 28
  5. Ejner Poulsen 28+0 = 28
  6. Thomas Høgedal 26+0 = 26
  7. Michael Behrens 0+24 = 24
  8. Per Henriksen 24+0 = 24
  9. Claus Mulvad 24+0 = 24
  10. Thomas Bådsgaard 22+0 = 22
  11. Morten Vedernes 22+0 = 22
  12. Bo Engelquist 22+0 = 22
  13. Jens Bernburg 22+0 = 22
  14. Ole Poulsen 20+0 = 20
  15. Steen Jacobsen 20+0 = 20
  16. Johan w. Nielsen 0+18 = 18

35.

 

 

 

 

 

 


01.03.2017

Öresund Scorpena cup 2017

01.03.2017 Invitation Battle of Copenhagen 2017...Læs "Öresund scorpena cup 2017"

04.02.2017

DM 2017 - Als

04.02.2017 Danmarkssmesterskab_2017-2 (1)...Læs "dm 2017 - als"

09.01.2017

Landsholds ranking 2017

09.01.2017 Landsholds ranking 2017: ...Læs "landsholds ranking 2017"

03.04.2016

Årets point og skattejagt

03.04.2016 InvitationVinaMaris-ny...Læs "Årets point og skattejagt"

29.10.2015

Resultater for Nordisk Mesterskab

29.10.2015 Resultat Nordisk Mesterskab 2015 Langeland Matti Pyykkö blev vinderen med hele 103.200 point. Se fulde resultater i denne pdf. NM_2015_final ...Læs "resultater for nordisk mesterskab"

24.09.2015

Resultater DM-Udtagelse og Landshold Rank lagt op!

24.09.2015 Se opdaterede resultater her :http://uvjagt.sportsdykning.dk/resultater/...Læs "resultater dm-udtagelse og landshold rank lagt op!"

12.06.2015

Så er de 18 udvalgte til udtagelsen klar (landshold 2016 med NM i Finland)

12.06.2015 2015 udtagelseSe mere information under menupunkt kalender/udtagelse 2015 eller klik på link herunder. Rank_2015_Klar_til_Udtagelse  ...Læs "så er de 18 udvalgte til udtagelsen klar (landshold 2016 med nm i finland)"

09.06.2015

DM 2015 resultat

09.06.2015 Her er resultaterne for DM 2015 på Langeland. Der blev fanget mange flotte fisk, deriblandt en 4,8 kilos pighvarre. Indvejningskema for Dag 1 &...Læs "dm 2015 resultat"

06.04.2015

Landshold 2015

06.04.2015 Her kan man se hvem der er på landholdet 2015, og hvem der måske stadig kan være heldige at komme med ved afbud.   ...Læs "landshold 2015"

31.08.2014

Nye rekorder lagt på!

31.08.2014 Tjek rekordlisten ud : Nye rekorder i Havbars, Aborre og Havørred er lagt på. Imponerende fisk, tillykke til fangerne....Læs "nye rekorder lagt på!"

20.06.2014

Rank til Udtagelse 2014

20.06.2014 Rank til udtagelse 2014 er nu færdig Stævnet afholdes weekenden 06-09-2014 til 07-09-2014 ALLE i top 25 bedes melde tilbage på westergaar...Læs "rank til udtagelse 2014 "

19.06.2014

Great Belt Cup 2014

19.06.2014 Her kommer der en masse information om Great Belt Cup 2014 der er en international konkurrence i undervandsjagt der foregår v. Sprogø og v. Halsskov...Læs "great belt cup 2014"

08.06.2014

Tæt løb til DM i uvjagt

08.06.2014 Danmarksmesterskabet i undervandsjagt 2014 i den første weekend i juni ( som altid) var en stor succes - og en spændende omgang. 32 deltagere fra he...Læs "tæt løb til dm i uvjagt"

03.06.2014

Årsmøde 2014

03.06.2014 Dagsorden til UVjagt generalforsamling 2014:     Valg af referent Formandens beretning Kassererens beretning I...Læs "Årsmøde 2014 "

03.06.2014

2013 - uvjagt året - formandens beretning

03.06.2014 Formandens beretning 2014 i punktform Uv-jagt udvalget er inde i en meget god periode Mangedobling af antallet (-DSF) få dem organiseret. ...Læs "2013 - uvjagt året - formandens beretning"

06.05.2014

Kredsjagterne 2014

06.05.2014 Vi har fået lavet ny hjemmeside. Vi beklager flytterodet. Du kan finde pointjagterne her.  ...Læs "kredsjagterne 2014"

03.04.2014

Dykning ved Århus havn

03.04.2014 Hermed skriver vi fra Dansk Sportsdykkerforbund, undervandsjagtudvalget, en henstilling til alle danske undervandsjægere, om at overholde alle gælde...Læs "dykning ved Århus havn"

04.02.2014

Historie fra DM i uvjagt i 2013

04.02.2014 DM i undervandsjagt 2013. I den første weekend af Juni samledes 31 deltagere til de danske mesterskaber i undervandsjagt på Bornholm. Vejr...Læs "historie fra dm i uvjagt i 2013"

04.02.2014

Godt arbejde af uvjagt udvalget!

04.02.2014 Efter 5 års fokuseret arbejde er det endelig lykkedes en lille dedikeret arbejdsgruppe i undervandsjagtudvalget (Morten Rosenvold Villadsen, Johan Ni...Læs "godt arbejde af uvjagt udvalget!"

Landsholds ranking 2017 :

dsf_rank_2017